Bazylianie

Авторські права

Wszystkie prawa zastrzeżone. Bez zgody autora stron, właściciela prawa autorskich i zarazem ich wydawcy w Internecie żadna część tej publikacji nie możne być reprodukowana, przechowywana w systemach wyszukiwania lub przekazywana w żadnej formie i żadnymi środkami elektronicznymi, mechanicznymi, za pośrednictwem fotokopiarek czy w inny sposób.

Co to oznacza w praktyce? :

  1. We wszelkich sprawach dotyczących serwisu stosują się przepisy prawa autorskiego. Tekst tego aktu prawnego, Ustawy z dnia 4 lutego 1994 o prawie autorskim i prawach pokrewnych, można znaleźć również w Internecie.

  1. Zamieszczenie całego artykułu z serwisu www.bazylianie.pl na innym serwerze World Wide Web czy w publikacji drukowanej, jest możliwe tylko za zgodą autora. Domyślnie takiej zgody autor nie udziela. Zgodę taką można w uzasadnionych przypadkach uzyskać kontaktując się z autorem via e-mail.

  1. Wykorzystywanie materiału objętego prawem autorskim bez zgody autora jest zawsze naruszeniem prawa autorskiego, nawet gdy nie wiąże się z uzyskiwaniem korzyści materialnych. Osiąganie korzyści może wpłynąć na wysokość i formę odszkodowania przyznawanego przez sąd, ale nie zmienia to samego faktu złamania praw autorskich. Już przy samym rozpowszechnianiu bez zezwolenia może ucierpieć wartość handlowa oryginału, jakakolwiek by ona wcześniej nie była...

  1. Elementy graficzne stworzone przez autora dla potrzeb serwisu i ilustracje, w tym zrzuty ekranu, również nie mogą być wykorzystywane bez zgody autora. Również domyślnie takiej autor zgody nie udziela.

  2. Zgodnie z prawem autorskim ochronie nie podlegają proste informacje prasowe, rozumiane jako same informacje, bez komentarza i oceny ich autora. Autor rozumie to jako możliwość wykorzystywania informacji z zamieszczonych w serwisie tekstów, ale już nie kopiowania całości lub części artykułów.

  1. Można tworzyć odnośniki do strony początkowej serwisu czy jego poszczególnych artykułów. W bardzo eleganckiej wersji zasad zachowania w sieci o takim odnośniku informuje się autora stron, do których kieruje odnośnik.

  1. W prawie autorskim istnieje pojęcie dozwolonego użytku. Polega on na wykorzystaniu krótkiego fragmentu dzieła z podaniem jego autora i źródła - czyli zamieszczaniu cytatów. Wolno więc cytować framenty artykułów z serwisu, z podaniem źródła

Podawany jest kolejno autor, tytuł artykułu i odnośnik do niego (w wersji elektronicznej), tytuł serwisu i odnośnik do niego, data ostatnich zmian w momencie tworzenia źródła - bo artykuł może się później zmieniać.

  1. Autor zezwala na indeksowanie zawartości serwisu przez systemy wyszukiwania dostępne publicznie; technicznie rzecz biorąc robi to nie tworząc żadnych zastrzeżeń przy pomocy pliku robots.txt.

  1. Tłumaczenia artykułów z serwisu są możliwe po uzyskaniu zgody twórcy serwisu.

 1. Ze względu na naturę dokumentów zamieszczanych w World Wide Web, które mogą być niemal co chwilę uzupełniane o nowe informacje czy poprawiane, przed wykorzystaniem informacji z serwisu warto sprawdzić, czy zapoznaliśmy się z najnowszą wersją artykułu. Data powstania i data ostatnich zmian są umieszczane na końcu każdego artykułu. Pamiętając o tym, że cytowany przez nas fragment może się zmienić, warto w źródle cytatu zaznaczyć datę ostatnich zmian.

 2. Nazwy organizacji i firm oraz ich logotypy zamieszczone zostały w serwisie bazylianie.pl w celach informacyjnych i za zgodą właściwych organów tych firm. Znaki te oraz nazwy również chronione są prawem. 

 3. Niniejszy serwis stanowi własność Zakonu Ojców Bazylianów z siedzibą w Warszawie przy ul. Miodowej 16. Wszelkie prawa do danych zawartych w tym dokumencie, znaków graficznych, wykorzystanych elementów itp. są własnością Ojców Bazylianów lub licencjodawców wymienionych bezpośrednio w dokumencie, znaku lub w innej formie podpisu. Naruszenie praw  może powodować dochodzenie przez roszczeń na drodze cywilno prawnej zgodnie z przepisami prawodawstwa Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt pocztą elektroniczną: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Tekst praw autorskich oparty na oryginalnym tekście p. Jarosława Zielińskiego, za zgodą autora. http://www.winter.pl/internet/prawa.html